Сподели

Търсене на имоти

Китай обявява "исторически" стъпки за стабилизиране на сектора на недвижимите имоти

Китай представи "исторически" мерки за стабилизиране на засегнатия от кризата сектор на недвижимите имоти, включително разрешаване на местните власти да закупуват "някои" апартаменти. Централната банка предостави 1 трилион юана (138 млрд. долара) допълнително финансиране и облекчи разпоредбите за ипотечните кредити. Инвеститорите изразиха надежда, че мерките са началото на по-решителна правителствена намеса, която да компенсира намаляващото търсене на нови и стари апартаменти, да забави спада на цените и да намали нарастващия запас от непродадени жилища. В пика на своето развитие, секторът представляваше една пета от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната и продължава да бъде основна спирачка за втората по големина икономика в света, пише „Daily Sabah“.

Откакто пазарът на недвижими имоти започна своя рязък спад през 2021 г., редица строителни предприемачи не изпълниха задълженията си, оставяйки след себе си десетки неизползвани строителни площадки и намалявайки доверието в това, което в продължение на десетилетия е било предпочитан инструмент за спестяване на китайското население. Китайският индекс CSI 300 Real Estate скочи с 9,1 % вследствие на съобщенията. Най-големият проблем, според икономистите, е дали правителствената програма за изкупуване на ценни книжа ще стимулира търсенето в частния сектор. Разчистването на инвентара ще увеличи паричните потоци за строителните предприемачи и ще подпомогне финансовата им стабилност, но не се отнася до доверието на частния сектор, уточняват те.

След като вълните от мерки за подкрепа през последните две години не успяха да поставят основите на сектора на недвижимите имоти, от китайското министерство на жилищното строителство заявиха, че местните власти могат да инструктират държавните фирми да купуват "някои" жилища на "разумни" цени. На общинските финансови институции, обвинявани за това, което Пекин нарича "скрит дълг", няма да бъде позволено да купуват. Жилищата ще бъдат използвани за осигуряване на достъпни домове, заяви вицепремиерът Хе Лифенг, без да посочва срокове или цел за покупките. Той също така заяви, че местните власти, които вече са задлъжнели с около 9 трилиона долара, могат да откупят обратно земя, продадена на предприемачи, и обеща, че властите ще се "борят упорито" за завършване на спрените проекти.

От Китайската централна банка пък са съобщили, че ще се създаде механизъм за кредитиране на достъпни жилища, който би трябвало да доведе до банково финансиране на стойност 500 млрд. юана. Освен това, тя ще намали допълнително лихвените проценти по ипотечните кредити и изискванията за първоначална вноска, и ще предостави още 500 млрд. юана в заложения си допълнителен кредитен механизъм в подкрепа на политики, включващи преустройство на някои градски райони с по-стари жилища. Според оценки на „Goldman Sachs“, в края на 2023 г. запасите от жилища, които могат да бъдат продадени, възлизат на 13,5 трлн. юана. През периода януари-април е имало 391 млн. кв. м нови жилища за продажба, което е с 24% повече на годишна база, сочат последните официални данни. Анализаторите от Tianfeng Securities изчисляват, че изкупуването на целия запас ще струва около 1 трилион долара. Дългосрочните въпроси относно търсенето на жилища остават в страната, която е изправена пред сериозен демографски спад и в която 96% от домакинствата вече притежават поне едно жилище.

През април цените на новите апартаменти в Китай са се понижили за десети пореден месец - с 0,6% на месечна база, което е най-бързият спад от ноември 2014 г. насам. Отделни данни показват, че инвестициите в сектора през първите четири месеца на 2024 г. са намалели с 9,8% спрямо година по-рано, а започнатото ново строителство е спаднало с 24,6%. Средствата, привлечени от строителните предприемачи, също са намалели с 24,9% на годишна база. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини